Ev Dekorasyon

Yeni Evlenecekler için Koltuk Takımı Seçme Önerileri

Yeni evlenecek çiftlerin evlerini dekore edebilmeleri için dikkat etmeleri gereken birden fazla husus vardır. İlk defa mobilya alacakları için, konfor ve kalite bakımından doğru seçimler yapmalıdırlar. Bazı detayları göz ardı ederek mobilya seçimleri yapan çiftler daha sonradan pişmanlıklar yaşayabiliyor. Evin dekorasyonunda kullanılan her elemanın farklı özellikleri ve görevleri olsa da misafirlerin ağırlandığı ve ailenin buluşma noktası olan oturma odalarının başrolü koltuk takımlarını seçerken de dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Koltuk takımlarının uzun zaman kullanılabilmesi, kaliteli, konforlu ve tarzınıza uygun şık tasarımlı olması oldukça önemli hususlar arasında yer alıyor.

Bu yazımızda yeni evlenecek çiftler için koltuk takımı seçme önerilerinde bulunacağız. Sizlere şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oturma Odasının Ölçüleri

Öncelikle evinizi tutup tutmadığınız çok önemli. Ölçüleri belli olmayan bir oturma odası için koltuk takımı seçimi yapmak pek de mantıklı olmayacaktır. Aksi takdirde önceden seçtiğiniz mobilyalar evinize uygun ölçülere sahip olmayabilir ve vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gereken oturma odanızın ölçülerini bilmek ve ona uygun koltuk takımlarına yönelmek olmalıdır.

Koltuk Takımının Kalitesi

Koltuk takımınızın uzun yıllar özelliklerini yitirmeden kullanılabilmesi için kaliteli ve sağlam olması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece şık görüntüsüne aldandığınız koltuklarınız kısa zamanda özelliklerini yitirerek deformelere uğrayabilir.

Koltukların kalitesini etkileyen birçok unsur vardır. Bunlar: koltuk takımının yapıldığı iskelet, sünger ve kumaştır.

Kaliteli koltuk takımlarında gürgen, kayın kontra, su kontrası iskeletler tercih edilirken, masif kayın iskeletler de ortalamanın üstünde kaliteye sahiptir.

Koltukların konfor sağlaması için en önemli unsurlardan birisi kullanılan sünger. Kaliteli bir koltuk takımında en az 13-14 cm sünger bulunmaktadır. Uzun süre kullanımında işlevselliğini yitirmemesi için 32 dansitelik süngerler tercih edilebilir.

Koltukların kumaşı ise temizlenebilir özellikleri ve kalitesi bakımından oldukça önemlidir. Koltuk takımlarını seçerken temizlenebilir özelliklerini, ışık hassasiyetlerini ve kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde kalitesiz ve ışığa aşırı hassasiyeti bulunan kumaşlardan oluşan koltukları tercih ederseniz kısa sürede yırtılma, renk solması, gibi deformelerle karşılaşabilirsiniz.

Tarzınıza Karar Verin

Oturma odanızın nasıl bir tarza hakim olacağına karar vermelisiniz. Farklı renklerden ve modellerden oluşan farklı tarzlardaki koltuk takımları arasından, zevklerinize ve diğer eşyalarınıza uygun olanları seçmelisiniz. Aksi takdirde içinize sinmeyen veya odanıza uyum sağlamayan koltuk takımları hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir.

Koltuk Takımları

Bahsedeceğimiz bazı koltuk modelleri arasından zevklerinize ve evinize uygun olanları kalite, konfor, tarz ve daha birçok özellik bakımından değerlendirerek seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İddialı Salonlar için Chester Koltuk Takımları

Ev dekorasyonlarında eski zamanlardan beri varlığını ve popülerliğini koruyan chester koltuk takımları ile ihtişam, gösteriş ve konforu bir arada yakalayabilirsiniz. Birbirinden farklı renkleri, iddialı görünümleri, kaliteleri ve sağladıkları rahatlıkla aradığınız tüm özellikleri bu koltuklarda bulabilir, oturma odanızın başrol elemanları haline getirebilirsiniz.

Chester koltuk takımları da seçenekleriniz arasında yer alıyorsa kolay silinebilir kumaş türüne sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Oturma odanıza farklılık ve şıklık katmak için chester koltuk takımlarınıza uygun renk ve modelde berjerleri bir arada kullanabilirsiniz.

Minimalist Tasarım Sevenler için L Koltuklar

Her ortama kolayca uyum sağlayabilen estetik algı yaratan kurtarıcı ve kullanışlı koltuk takımları ise l koltuklar. Her tarza kolayca uyum sağlayabilen modelleri bulunan, fazla geniş olmayan oturma odalarında yer tasarrufu sağlayan, l koltukların da oldukça şık tasarımları vardır.

L koltuklar ile salonlarınıza şık bir hava katabilirken, aynı zamanda spor şık havası olan bir oturma odası da oluşturabilirsiniz. Dikdörtgen veya kare şeklindeki odalarınızda bu koltukları tercih ederek konforu hissedebilirsiniz.

Uyumlu Deri Koltuk Takımları

Genellikle ofis veya iş yerlerinde karşılaştığımız deri koltuklar son zamanlarda evlerde de tercih edilmeye devam ediyor. Şık görünümleriyle estetik algısını yükseltme potansiyeline sahip deri koltuklar ile oturma odalarınızda istediğiniz tarzı yakalayabilirsiniz. Ahşap veya metal hatta hemen hemen tüm mobilyalarınızla uyumu yakalayabilecek deri koltuklar kolay temizlenebilir yapıya sahiptirler.

Oturma odanızın tarzına ve diğer elemanların renklerine uygun seçim yapmanızda fayda var. Çok koyu bir rengin ortamda karamsar bir hava yaratabileceği gibi, beyaz ve krem tonlarındaki deri koltuklarda lekeler ne kadar temizlense de kalıcı olanlar direkt göze çarpabilecektir.

Oturma Odalarının Şık Vazgeçilmezleri Klasik Koltuk Takımları

Fazla ahşap detayı barındıran, varak ve işleme detayları bulunan gösterişli koltuk takımları birçok farklı renk, desen ve kumaşlar barındıran modellerden oluşmaktadır. Bu modeller genellikle evini lükse dekore etmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Klasik koltuk takımları içerisinden dilerseniz sade, dilerseniz farklı detaylar barındıran hareketli desenlere sahip olanlar arasından seçimlerinizi yaparak oturma odalarınızı zenginleştirebilir, şık ve gösterişli bir ortam oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu