Ev Dekorasyon

Salonlarınızın Şıklığını Tamamlayan Zigon Sehpalar

Her evde ihtiyaç duyulan ve boş alanların tamamlayıcısı olan en temel parçalar sehpalar. Hem renk hem de kullanım açısından bulunduğu ortama şıklık katan sehpalar, genellikle oturma odalarında ve salonlarda kullanılan farklı formlara sahip olan masalardır. Aynı zamanda dekoratifliği ile de ön plana çıkan bu elemanlar ev dekorasyonunun temel unsurlarının başında geliyor diyebiliriz. Sehpaların farklı renklerde, farklı detayları bulunan, farklı malzemelerle ve farklı kesimlerde üretilen birçok modeli mevcuttur.

Bu yazımızda en çok tercih edilen sehpalar arasında en başta yer alan zigon sehpaların özelliklerinden, kullanım alanlarından ve işlevselliklerinden bahsedeceğiz. Sizlere şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Zigon Sehpa Nedir?

Üstüne bir şeyler koymaya yarayan ve iç içe geçen sehpa modellerine zigon sehpa denmektedir. Zigon sehpalar iş yerlerinde, evlerde, kafelerde ve ofislerde kullanılabilen üç veya dört ayaklı olarak üretilebilen sehpalardır. Hemen hem her evde bulunan bu sehpalar vazgeçilmez mobilyalarımız arasında yerini almıştır.

Zigon Sehpaların Özellikleri

Uzun zamandır tercih edilmeye devam eden bu sehpa modelleri kare, yuvarlak, dikdörtgen gibi farklı formlarda ve ahşap, metal cam gibi farklı malzemelerle üretilebilmektedir. Her zevke ve tarza uygun üretilebilen zigon sehpaların her bütçeye uygun olanları da bulunmaktadır.

Zigon sehpalar iç içe geçen yapılarıyla salon veya oturma odalarında sıkça kullanılabilen, ev dekorasyonuna şıklık ve estetiklik katan özellikleri bulunan elemanlardır. Özellikle misafir ağırlarken yardımcı elemanlarımız görevini üstlenen ürünler arasında yerini almaktadır.

Zigon Sehpaların Kullanım Alanları ve İşlevsellikleri

Zigon sehpalar, genellikle evlerin oturma odalarında yani salonlarında kullanımı tercih ediliyor. Bunun yanı sıra ofislerde, iş yerlerinde veya kafelerde de zigon sehpalara rastlayabiliriz.

Özellikle misafir ağırlarken en pratik yardımcımız görevini üstlenen zigon sehpaları çay, çerez, meyve ya da tatlı gibi ikramları sunmak için kullanıyoruz. Zigon sehpalar, iç içe geçme özellikleriyle kullanılmadığı zamanlarda yer kapladığı alan bakımından tasarruf sağlıyor.

Oturma odalarında kalabalık oluşturmayan zigon sehpalar, diğer mobilyalarla renk ve tarz bakımından uyumlu tercih edildiğinde oldukça şık bir görünüm sağlamaktadır. Kolay silinebilir özellikleriyle lekeleri hemen yok edebilirsiniz.

Genellikle 3’lü veya 4’lü şekilde üretilen zigon sehpalar büyük ve tek bir sehpa yetersiz kaldığında kullanışlılığıyla bizlere yardımcı olur.

Zigon Sehpa Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarzınıza ve Ev Dekorasyonunuza Uyum Sağlamasına Dikkat Edin

Satın alacağınız zigon sehpanın ev dekorasyonunuza uyum sağlaması oldukça önemli. Spor, klasik, modern veya retro tarzlara uygun birçok farklı zigon sehpa modelleri bulunmaktadır. Öncelikle oturma odanızın tarzınıza ve zevkinize uygun modellere yönelmelisiniz. Zigon sehpalarınızın özellikle koltuk takımınızla bir bütün oluşturmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde uyumsuz bir sehpa modeli tüm dikkatleri üzerine çekecek ve hoş olmayan, rahatsız edici bir görüntü meydana getirecektir.

Kaliteli Olmasına Dikkat Edin

Tabii ki her ürünü alırken en çok dikkat etmemiz gereken özelliğin kalite olduğunu unutmamalıyız. Kısa sürede işlevselliğini yitirecek, renk solması görülebilecek veya farklı deformelere uğrayabilecek sehpalardan uzak durmalısınız. Genellikle suntadan yapılan ürünler kısa zamanda ve en küçük darbelerde zarar görebiliyor. Bu nedenle sunta yerine MDF sehpaları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda zigon sehpalarınızın çabucak devrilmeyecek sağlam ayaklı ve yapılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Her bütçeye uygun zigon sehpa modelleri bulunmaktadır. Cebinize uygun fiyatlara sahip zigon sehpa modelleri arasından kaliteli olanlara yönelmelisiniz.

Kolay Temizlenebilir Zigon Sehpalara Yönelin

Sehpalarınızın kullanım açısından kolaylık sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle rahatça temizlenebilir zigon sehpalar arasından seçim yapmalısınız.

Zigon Sehpaların Formlarına Dikkat Edin

Satın alacağınız sehpaların boyutu ve ağırlığı da oldukça önemlidir. Çok fazla alçak veya yüksek sehpaları tercih etmemelisiniz. Alçak ya da yüksek sehpaları kullanım açısından zorluklar yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte sehpaların çok ağır olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok ağır sehpalar da taşıma açısından zorluklar meydana getirebilir. Kolay ve pratik kullanılabilecek boyut ve ağırlıktaki zigon sehpalara yönelmelisiniz.

Cam zigon sehpalar oldukça şık görünümlü olabilir. Ancak çok sık taşıma işlemlerine maruz kalabilecekleri için yanlış bir hamlede kırılma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle çok dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak zigon sehpa seçiminizi cam olmayanlardan yana kullanabilirsiniz.

Neden Zigon Sehpalar Tercih Edilebilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi özellikle dar veya küçük oturma odalarında fazla yer kaplamadığından dolayı zigon sehpaları tercih etmek mantıklı olacaktır. Kullanılmadığı zamanlarda alan tasarrufu sağlamak isteyenler sehpa tercihlerini zigon sehpalardan yana kullanabilir.

Tek bir sehpanın yetersiz kaldığı zamanlarda işlevselliği nedeniyle tercih edilebilir. Farklı geometrik formlarıyla salonunuza uyumlu şekilde dekore edildiğinde şıklık ve estetikliğin bir parçası haline gelebilir.

Koltuk önünde kullanıldığında üzerindeki yiyecek, içecek veya eşyalara ulaşmayı kolaylaştırdığından mutlaka ihtiyacınızın olacağı bir mobilyadır.

Aileye ya da misafirlere ikramların servisinde kolaylık sağladığından oldukça kullanışlı sehpalardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu