Ev Dekorasyon

Salon Halısı Nasıl Olmalıdır?

Salon halısı nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabını yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Son zamanlarda halısız salonların sayısı artmış olsa da doğru seçilen bir salon halısı çok şık ve işlevsel bir dekoratif unsuru olabilir. Hem tasarım hem de estetik açıdan sağladığı sıcaklık ve ferahlık sayesinde evinizin salonlarında çocuklarınızla beraber rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dekorasyonların her alanında olduğu gibi halı seçiminde de kişisel zevkler ön plana çıkıyor. Halı seçerken salonunuz küçükse koyu tonlardan, evde çocuğunuz ve evcil hayvanınız varsa beyaz ve krem tonlarından uzak durmanız gerekiyor. Günümüzde en çok kullanılan halı çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Ağırbaşlı tonlu halılar
  • Kişiliği yansıtan halılar
  • Kaba tüylü halılar
  • Yamalı bohça halılar
  • Kürk halılar
  • Rustik halılar
  • Hayvan derisi görünümlü halılar
  • Modern halılar
  • Siyah beyaz çizgili halılar olmak üzere sıralayabiliriz.

Ağırbaşlı Tonlu Halılar

Eğer salonunun donuk ağırbaşlı bir renge sahipse seçeceğiniz halının da bu atmosfere uyum sağlayıp onu tamamlaması önem arz ediyor. Odanın renk harmonisine göre halılarında seçilmesi gerekiyor. Halıların yatay şeritleri, kanepenin rengi, üstündeki çiçekler ile uyumlu bir desen oluşturacak halıları seçilmesi evin estetiğini de arttıracaktır. Bazen halı seçiminde uyum gözetmeden alındığında aşırı yoğun ve kalabalık bir görüntüye neden olabiliyor. Salonunuzda yer alan yastıklarla uyumlu renklerde olması salonun ambiyansını da güzelleştirir.

Salon Halısı Nasıl Olmalıdır?

Kişiliği Yansıtan Halılar

Evinizin salonlarında bulunan halılar eğer iç dünyanızın bir yansıması olarak görülmesini istiyorsanız halı seçiminde dikkatli olmanız gerekiyor. Evlerde kullanılan orijinal halılar bazı durumlarda ev sahibinin kişiliğine dair ipucu vererek tanımadan hakkında fikir sahibi olmasını sağlayabiliyor. Ayrıca halı renklerin odanın genel renk uyumuyla ve kullanılan yastıklarla ambiyansı da önemli bir detay olarak görülebilir.

Kaba Tüylü Halılar

Son zamanlarda moda olan kaba tüylü halılar, kalın, yumuşak, pofuduk tüylü özelliklere sahip Shaggy halılar olarak da adlandırılıyor. Bazı kaba tüylü halılar renkleri ile salonunuza uyum sağlayarak zevkli görünmesine neden olabiliyor. Kaba tüylü halıların hem avantajı hem de dezavantajları da bulunuyor. Kaba tüylü halılar ağırbaşlı bir salonda atmosferi bozarken daha uçuk kaçık bir salonda ise salonun görünümünü başka bir seviyeye çıkarabilir. Normal halılara göre kaba tüylü halılar üzerinde kitap okumak, televizyon seyretmek oldukça uygun işlevi bulunuyor.

Yamalı Bohça Halılar

Ölçülü ve standart özellikleri olmayan odalarda yamalı bohça desenli halıları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Küçük salonlara sahip olan evlerde kullanılan bu halılar odaya başka bir hava katabiliyor. Zevkleri farklı olan insanlar bu halı türlerine şahane fikirler yaratabilir. İnsanlar kendi seçeceği kumaş parçalarını birbirlerine dikerek küçük bir kilim veya örtü şekilde halılar yapabilirler.

Kürk Halılar

Kürk halılar riskli bir tercih olmasına rağmen bu görünümden hoşlananlar için halı yerine hayvan kürkünü de tercih edebilirler. Evde kullanılan ahşap, sehpa ve kanepe gibi eşyalarla bu kürk halılar uyum sağlanabilir. Günümüzde hayvan haklarına saygılı olunması için gerçek hayvan kürkü değil de yapay olarak oluşturulmuş gerekiyor.

Rustik Halılar

Son zamanlarda modern halılar her tarafı sarmış olsa da klasik, zarif ve lüks bir görünüm arzulayan kişiler Türk ve İran motifleri olan rustik halıları tercih edebilirler. Salonun çehresini tamamen değiştirip ona dekoratif bir bir özellik katarak ön plana çıkarıyor. Desenleri ve figürleriyle her türlü salonla özdeşleşecek havası olan bir halı türüdür.

Salon Halısı Nasıl Olmalıdır?

Salon Halısı Seçiminde Püf Noktalar Nelerdir?

Salon halası kullanımı dekorasyon ve uyumluluk açısından özen gösterilmesi gereken bir konudur. Sevdiklerimizi ve değer verdiğimiz misafirlerimizi salonda ağırladığımız dan dolayı salon dekorasyonu oldukça önemlidir. Her zaman göz alıcı gösterişli ve derli toplu olan salonlar kişileri cezbediyor. Salon dekorasyonu ile salon halısı uyumu oldukça önemli bir yere sahiptir. Salonun fiziki özelliği ve özel bir alan olmasından dolayı salon halısı seçilirken dekorasyon uyumuna dikkat edilmesi gerekiyor.

Harika bir salon dekorasyonu sahip olmak için malzemelerin birbiriyle uyumlu olması gerekiyor. Salon halısı seçerken ilk olarak salonda bulunan mobilyaların renk ve konumlarına göre tercih edilmelidir. Salon mobilyaları yerleştirme düzeni tercih edilecek salon halısının özelliğini ve boyutunu da etkiliyor. Küçük bir salon sahip olmanız durumunda salonda yer alan koltuk takımına göre halı boyutunda ayarlanması gerekiyor. Salon dekorasyonu ile uyum sağlamayan bir halının salona konulması halinde istediğiniz atmosferi elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca salonlarda kullanılan dekorasyon ürünleri de halı seçimini etkiliyor. Modern görünümlü salon dekorasyonu planlanırken salonda klasik halı kullanılmaması gerekiyor.

Salon Halısı Koltuk Uyumu Nasıl Sağlanmalıdır?

İç mekan dekorasyonunda bulunan duvarlar, koltuklar, zemin aksesuarlarına kadar herkes kendi zevklerine ve renklerine göre tercih ediyor. Evdeki dekorasyona göre halı satın almak isteyenler Heroda web sitesinde bulunan halı çeşitlerini inceleyip sipariş verebilirler. Her zaman sade ve açık renk halı tercih etmeniz durumunda salonda yer alan diğer malzemelerle beraber hoş bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Salonda yer alan koltuk takımının rengi baz alınarak tercih edebileceğiniz salon halı çeşitleri bulunuyor. Çizgi desenli, hayvan derisi görünümlü, asimetrik desenli, piksel desenli ve kadife halılar daha çok koyu rengi tercih edenler için alternatif halı çeşitleri olabilir.

Salon Halısı Almanın Kolay Adresi

Heroda web sitesinde çeşitli özelliklere ve renklere sahip salon halı modellerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz. İnternet web sitesinde yer alan halılar el işçiliği ve nadide dokunan modelleri sayesinde sanat eseri aratmayacak desenlere sahiptir. Heroda web sitesinde birbirinden farklı tasarım ve modellere sahip geniş halı çeşitleri bulabilirsiniz. Evde ihtiyaç duyulan yerin dekorasyonu uygun salon halı modellerini uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu