Ev Dekorasyon

Pufların Kullanım Alanları ve Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda estetik ortamlar oluşturmanın en önemli destekçilerinden biri de son dönemlerde oldukça sık tercih edilen puf koltuklar. Sadece dekorasyon ve estetik amaçlı değil rahatlık ve konforu en güzel şekilde sağlayan çok fazla da yer kaplamayan bu mobilya ürünleri farklı modellerde olabiliyor.

Bu yazımızda pufların kullanım alanlarından ve işlevselliğinden bahsederken, puflarla ilgili dekorasyon önerilerimizi sizlerle paylaşacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Puf Nedir?

Puf koltuklar, içerisine elyaf veya pamuk gibi yumuşak maddeler doldurulmuş genelde ayakları görünmeyecek şekilde tasarlanan ya da ayakları gözükebilen, alçak ve arkalığı yani yaslanacak yeri bulunmayan oturacaklardır. Bu oturacaklar ortamlarda dekorasyon amacıyla kullanılan fazla yer kaplamayan mobilyalardır. Konforu da sağlayıcı bu oturacaklar genelde kare, yuvarlak veya dikdörtgen gibi şekillerde tasarlanıyor. Oturma amaçlı kullanılan bu ürünler bazen sehpa görevini de üstlenebiliyor.

Puflar kullanım ortamlarına ve amaçlarına göre farklı malzemelerle ve farklı modellerde üretilmektedirler. Farklı malzemelerden üretilmiş, farklı renklerde, desenlerde ve tarzlarda birçok modeli bulunmaktadır.

Pufların Kullanım Alanları

Puflar oturma odalarında, yatak odalarında, balkonlarda ve daha birçok yerde kullanılıyor. Birçok farklı ortamda farklı amaçlarla kullanılan pufların kullanım alanlarını inceleyelim.

Oturma Odasında veya Salonda Puf Kullanımı

Salonda koltuk takımlarınızla puf koltuğunuzu bütünleştirin. Pufunuzun yuvarlak, kare veya dikdörtgen olması sizin seçiminize bağlı. Oturma odasında kullanacağınız pufun büyük olması hoş bir görünüm sağlayabilir. En çok dikkat etmeniz gereken nokta; pufunuzun tarz, renk ve ayak tercihi olarak koltuk takımınızla uyum sağlamasıdır. Koltuklarınızla tamamladığınız puf hem estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturacak hem de konfor sağlayacaktır. Genellikle salonlarda ayaksız ve geniş puflar tercih ediliyor.

Salon veya oturma odalarında kullandığınız pufları ek oturma alanı olarak kullanabileceğiniz gibi, odanın ortasına yerleştirerek sehpa görevi görmesini de sağlayabilirsiniz. Ya da ayaklarınızı puf koltuğa uzatarak rahatlığınızı ikiye katlayabilirsiniz.

Antrede Puf Kullanımı

Zevkinize göre seçimini yaptığınız puf koltuğu antreye yerleştirerek, misafirlerinizin konforu hissederek ve aynı zamanda kolayca ayakkabılarını giyip çıkarmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte evinizin girişinden itibaren estetikliği ve şıklığı vurgulayabilirsiniz.

Yatak Odalarında Puf Kullanımı

Pufun en çok kullanıldığı alanlardan birisi de yatak odaları. Yatak odalarındaki puflar özellikle makyaj masalarının tamamlayıcısı olarak kullanılıyor. Bunun haricinde yatakların bitiminde kullanılan puf koltuklarla da sıkça karşılaşıyoruz. Yine yatak odalarında puf koltuklar gardıropların yanına veya karşısına yerleştirilebiliyor. Yatak odalarında genelde koyu renkli ve kadife kumaşlı puflar tercih edilirken, makyaj masalarında daha açık tonlu puflar kullanılıyor. Puf koltuklar ile yatak odaları daha estetik ve şık bir hale getirilirken, aynı zamanda konfor sağlayıcı mobilyalar oluyor.

Balkonlarda Puf Kullanımı

Puf koltuklar balkonlarda ek oturma alanları olarak kullanılabildiği gibi sehpa amacıyla da kullanılabiliyor. Balkonunuzu zevklerinize ve diğer eşyalarınıza uygun puflarla tamamlayarak estetik ve kullanışlı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Çocuk Odalarında Puf Kullanımı

Son zamanlarda çocuk odalarında da oldukça fazla karşılaşmaya başladığımız puf koltuklar oyun alanlarında kullanılabiliyor. Çocuk odalarında masalarla bütünleştirilerek tabure olarak kullanılabildiği gibi, alçak puflar yere yakınlığından dolayı güven verdiği için de tercih edilebiliyor.

Yemek Odalarında Puf Kullanımı

Yemek masalarının tamamlayıcısı olarak da kullanılan pufların, genellikle klasik tarzda kare ya da dikdörtgen olanları tercih ediliyor. Ortama estetiklik ve şıklık katan bu pufları ayrı yemek odalarında kullanarak, işlevsellikleri ile yaşamınızı kolaylaştırabilir, trendlere ayak uydurabilirsiniz.

Puflarla İlgili Dekorasyon Önerileri

Yatak odalarından balkonlara kadar birçok farklı ortamda kullanılan pufları nerelerde kullanırsak nasıl bir şıklık yakalayabiliriz?

Balkonlarda veya bahçelerde armut puf modellerini kullanarak doğal şıklığı yansıtabileceğiniz gibi, rahatlığı da yakalayabilirsiniz. Rahatınıza düşkünseniz bu puf modeli tam da size göre olmalı. Armut puf modellerini odalarınızda da kullanarak kendinize konforlu hobi alanları oluşturabilirsiniz.

Kedi veya köpek gibi evcil hayvanlara sahipseniz oturma odanızda, salonda, balkonda veya terasta yere yakın yumuşak formlardaki pufları kullanarak onlara rahat bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz. Pufu kullandığınız ortama uygun renklerde ve tarzda seçerek odanıza estetik ve şık bir görünüm katabilirsiniz.

Giyinme odanızda, ayakkabılarınızı veya kıyafetlerinizi denerken kendinizi kolaylıkla görebileceğiniz aynanın karşısına dikdörtgen formda bir puf koltuk yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde puf koltuk odanıza daha klasik bir şıklık katabilirken, konfor sağlayıcı mobilyanız olabilir.

Kitap okurken farklı amaçlarla kullanabileceğiniz bir puf hobi alanınıza rahatlık ve şıklık katabilir. Bu pufa ayaklarınızı uzatıp konforu hissedebileceğiniz gibi, sehpa yerine kullanıp kahvenizi üzerine bırakabilirsiniz.

Pufların İşlevselliği

Puf koltuklar bahsettiğimiz gibi birden fazla kullanım amacı olabilen, fazla yer kaplamayan, kullanışlı ve yüksek işlevselliğe sahip olan mobilyalardır.

Ortamda fazla yer kaplamaması ve kolayca taşınabilir olmalarıyla kullanışlı olan puf koltuklar, yazımızda bahsettiğimiz gibi ek oturma alanı, sehpa veya ayak uzatma gibi pek çok farklı amaçlarla kullanabiliyor. Aynı zamanda dikdörtgen pufların sandıklı olanları da bulunuyor ve eşya depo etmek için kullanılabiliyorlar.

Puflar Nasıl Objelerle Beraber Dekore Edilebilir?

Puf koltuklar bahçelerde, balkonlarda veya teraslarda salıncaklarla ve sehpalarla uygun tarzlarda olanlarla birleştirilerek dekore edilebilir. Bu ortamlarda armut tipi veya yere yakın örgü pufları tercih edebilirsiniz.

Oturma odalarında veya salonlarda ise genellikle ayakları görünmeyen dikdörtgen formdaki pufları, koltuk takımlarıyla ve oturma odası mobilyalarıyla bütünleştirilerek dekore edebilirsiniz. Bu şekilde salonunuza şık bir hava katabilirsiniz. Yatak odalarındaki puflar ise aynalarla ve makyaj masalarıyla birlikte dekore edilerek şık ve zarif bir görünüm ortaya çıkartılabilir. Antrede kullanılan puflar ise evin giriş kısmında yine ayna ve dresuarla birlikte dekore edilerek şık ve estetik bir görünüm sağlanabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu