Ev Dekorasyon

Oturma Odası için Küçük Ama Etkili Tüyolar!

Ailemizle, arkadaşlarımızla, akrabalarımızla yani tüm sevdiklerimizle özel günlerde veya sıradan günlerde evlerimizde sıkça vakit geçiriyoruz. Tabii ki evimizde sevdiklerimizle en çok vakit geçirdiğimiz ortamlardan birisi ise oturma odaları. Zaman zaman film veya dizi izlediğimiz, çay veya kahve eşliğinde sohbetler ettiğimiz ve daha birçok farklı aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz, evlerimizde buluşma noktası olan misafir odalarının estetik görünümüne ve konfor sağlamasına dikkat ederiz.

Ailenizle en fazla vakit geçirdiğiniz, misafirlerinizi ağırladığınız, misafir veya oturma odalarının dekorasyonunu zenginleştirmek istemez misiniz? Mükemmel bir oturma odası için çok büyük çabalar harcamaya veya büyük meblağlar ödemeye gerek yok.  Oturma odanızı küçük tüyolarla olduğundan daha estetik, şık ve konforlu bir hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere misafir odaları için etkili tüyolardan bahsedeceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Misafir odalarınızın yani oturma odalarınızın boyutunun ve şeklinin hiçbir önemi yok. En önemli nokta odaya rahat, konforlu, göze hitap eden, şık ve estetik bir görünüm kazandırmak. Küçük detayların önemsiz olduğunu düşünerek yanılgıya düşmemelisiniz. Her dekoratif nesnenin belli bir etkisi ve amacı vardır. Oluşturmak istediğiniz tarzı göz önünde bulundurarak, uygun stillerdeki ayrıntılara ve elemanlara odaklanmalısınız.

Şimdi birlikte oturma odalarını dekore edebileceğiniz küçük tüyolara bir göz atalım.

Oturma Odasında Puf Detayı

Son zamanlarda oldukça sık tercih edilen puflar estetik görünümü sağlayıcı, dekoratif unsurlardan biri. Özellikle geniş salonların ortasına yerleştirilerek şık ve zarif etki yaratan puflar orta sehpa amaçlı kullanılıyor.

Aynı zamanda ek oturma alanı olarak da kullanılan puf koltukları misafir odanızda farklı amaçlarla kullanabilir, misafir odanıza estetik bir hava katabilirsiniz. Odadaki mobilyalarınıza uygun tarz ve renklerde seçtiğiniz puf koltuklarla yaptığınız ufak bir dokunuş rahatlığı ve şıklığı bir üst seviyeye taşıyacaktır.

Oturma Odalarınızı Aydınlık Hale Getirin

Salon veya oturma odanız ne kadar geniş veya şık olursa olsun aydınlatmanız yetersiz olduğunda etkisiz sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Doğru dekorasyon elemanları ve doğru aydınlatma bütünleştiğinde ortaya mükemmel sonuçlar çıkabilir. Tavanda beyaz led ışıklar kullanarak hem şık hem de aydınlık bir misafir odasına sahip olabilirsiniz.

Oturma Odasında Lambader Detayı

Son zamanlarda çok fazla tercih edilmeye başlanan lambaderler evin her kısmında kullanılabiliyor. Lambaderler, salon veya oturma odalarında da kullanılan, ev dekorasyonlarında göze hitap eden, tamamlayıcı parçalardandır. Birbirinden farklı renkleri ve modelleri bulunan bu ürünler, mekanda şık ve zarif bir ambiyans yaratıyorlar.

Mobilyalarınıza uygun tarzda lambaderler arasında seçim yaparak uygun gördüğünüz bir alana konumlandırabilirsiniz. Ayaklı lambaderler koltuk takımınızın yanına çok yakışacaktır.

Duvarların Vazgeçilmezleri Dekoratif Aynalar

Özellikle geniş oturma odası veya salonlarınızda duvar dekoru olarak kullanabileceğiniz aynalar ortama şık bir hava katar. Oval, yuvarlak, kare, üçgen veya dikdörtgen gibi farklı geometrik formlara sahip olan aynaları birden fazla olacak şekilde de kullanabilirsiniz. Mutfak ve yatak odasında da kullanabilen aynalar ile salonunuzu eskisinden çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Oturma odanızda pencere veya kapı karşısındaki duvara konumlandırabileceğiniz ayna ile oda içerisindeki aydınlatmanızı bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Geometrik desenleri bulunan dekoratif aynaları kullanarak salonunuzda küçük bir değişiklik yapabilir ve büyük bir etki yaratabilirsiniz.

Oturma Odasında Tablo Detayları

Oturma odası ve salonların vazgeçilmez duvar dekorasyon ürünlerinden bir diğeri ise tablolar. Bu aksesuarlar küçük değişiklikler olarak görülse de ortamda büyük farklılıklar ve hisler yaratan elemanlardır.

Tablolar odanın ve duvarın dekorasyonunu güzelleştiren, sıcak bir his yayan ve zevkleri ön plana çıkartan en etkili ve dikkat çekici aksesuarlar arasında yerini alır. Tabloların salonlarınızda istediğiniz etkiyi bırakması için seçim yaparken kullanacağınız ortamın tüm özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Oturma odanız için bir tablo seçimi yapacaksanız odanın genişliği, odada kullanılan renkler, odanın dekorasyon stili ve mobilyaların tarzlarına kadar her şeyi düşünerek hareket etmelisiniz.

Oturma Odasında Vazo ve Biblo Detayları

Ev dekorasyonlarının vazgeçilmez tamamlayıcılarından bazıları biblo ve vazolar.

Biblolar

Yazılı, farklı figürlerden oluşan, farklı renklerden oluşan binlerce modeli bulunan biblolar mermer, metal, ahşap ve cam gibi malzemeler kullanılarak yapılıyor. Sizde bu süs eşyalarınızı misafir odalarınızda kullanarak ortamdaki estetik algısını yükseltebilirsiniz.

Evinizin dekorasyon tamamlayıcısı bibloları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı konular vardır. Oturma odanız için biblo almaya karar verdiyseniz mobilyalarınızı, odanın tarzını ve dekorasyonunu göz önünde bulundurmalısınız. Şık bir salonunuz varsa büyük veya orta büyüklükteki biblolar arasından cam veya metal olanları tercih edebilirsiniz. Tek bir biblo ile kendinizi sınırlandırmanıza gerek yok. Geniş bir salonunuz varsa birkaç tane bibloyu birden kullanabilirsiniz.

Küçük ve minimal tarzda bir oturma odanız varsa orta veya küçük boyutlardaki porselen veya ahşap biblolarla odanıza minimal bir şıklık katabilirsiniz.

Vazolar

Oturma odalarında kullanılabilecek, ortama şıklık ve hareketlilik katabilecek bir diğer aksesuarlar ise vazolar. Her tarza uygun, farklı renkleri ve modelleri bulunan cam, porselen veya hasır gibi maddelerden üretilen vazolara sevdiğiniz çiçekleri koyarak odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Seçeceğiniz vazonun boyut ve stil olarak kullanacağınız ortamın dekorasyonuna uyum sağması ve doğru noktaya yerleştirilmesi oldukça önemli.  Orta ve küçük boydaki vazoları orta sehpalarınız üzerinde kullanarak hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Geniş bir oturma odanız varsa tv ünitenizin yanında büyük formlara sahip vazolar kullanabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu