Ev Dekorasyon

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası hayatımızın büyük bir çoğunluğunun içinde geçtiği, aile toplantılarının yapıldığı, etkinliklerin planlandığı, akşamları beraber vakit geçirilen bir buluşma meclisidir. Atfettiğimiz bu güzel görevlerinden dolayı oturma odası kültürümüzde büyük önem taşır. Bu nedenle oturma odası dekorasyonu da çok önemlidir.

Oturma Odası Dekorasyonu

İçinde bulunduğumuz odanın dekorasyonu hayata bakış açımız ve ruh halimiz üzerinde büyük etki sahibidir. Bu sebeple çeşitli sebeplerle içinde uzun zaman geçirilen oturma odasının dekorasyonunda hassas davranmak gerekir. Oturma odası eşyalarını sizi mutlu edecek şekilde seçmeniz ve ferah biçimde yerleştirmeniz hayatınızı olumlu etkileyecektir. Sizi mutlu edecek oturma odası eşyalarını Heroda’da bulabilirsiniz.

Dekorasyon Fikirleri

Evin en önemli bölgesi olduğu için oturma odası dekorasyonu zorlu bir süreçtir. Böyle bir sürece girildiğinde oturma odası dekorasyon fikirleri yardımı almak büyük kolaylık sağlayacaktır.

Oturma Odası Düzeni Nasıl Yapılmalıdır?

Oturma odası düzenlerken göz önünde bulundurulması gereken kullanışlı yaşam alanı olmalıdır. İşlevsiz, fazla eşya bulunan oturma odalarında yaşam alanı daralır.

Oturma odası düzenlenirken koltuk ve televizyon arasındaki mesafe göz sağlığı açısından mümkün olduğunca çok olmalıdır.

Ailedeki tüm bireylerin bir arada rahatça oturabileceği şekilde boş alanlar bırakılmalıdır.

Kişilerin hobilerine vakit ayırabilecekleri özel alanlar yaratılmalı ve oturma odası evin her bir bireyi açısından kullanışlı hale getirilmelidir.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Koltuk Rengi Ne Olmalı?

Oturma odası koltuk takımında açık renkler kullanmak enerjiyi artırır. Bu nedenle oturma odalarında genellikle;

 • Krem
 • Açık gri
 • Sarı
 • Toz pembe

Renkleri tercih edilir. Fakat küçük çocuklu ya da çok misafiri olan evlerde açık renkli koltuk takımı kullanmak sıkıntı oluşturacaktır. Bu durumlarda oturma odası koltuk takımlarında;

 • Mor
 • Mavi
 • Koyu gri
 • Yeşil
 • Sütlü kahverengi

Renkleri kullanılabilir. Bu renkler de uygun kombinasyonlarla yüksek enerjiye sahip oturma odaları ortaya çıkarabilir

Oturma Odası Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oturma odası takımı seçiminde renkten daha önemli olan husus verdiği rahatlıktır. Ne kadar güzel görünürse görünsün rahat olmayan bir koltuk sizi mutlu etmeyecektir.

Oturma odası koltuk takımları sürekli kullanım halinde olacağı için kaliteli olması gerekir. Heroda en kaliteli koltukları, en estetik görünüm ve rahatlık ile birleştirerek değerli müşterilerine sunuyor.

Kırlentlerin Gücünü Kullanın

Oturma odası takımlarından ayrı ve ekstra olarak kırlent kullanımı yükselen trendlerin arasındadır. Koltuk takımınıza zıt renklerde ya da desenli kırlentler ekleyebilir ve yepyeni bir tarz oluşturabilirsiniz. Kırlentler yalnızda koltuk takımlarında değil berjlerde de kullanılabilir. Bununla beraber dilerseniz kırlentler hobi köşeleriniz için de çok kullanışlı olacaktır. Evinizin havasını değiştirecek kaliteli kırlentler için tek tık ile Heroda’yı ziyaret etmeyi unutmayın.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Duvarları Ne Renk Olmalı?

Oturma odasının duvar rengi koyu ve kasvetli olmamalıdır. Oturma odası duvarlarının rengi; koltuk grubunun, halının ve aksesuarların rengine göre değişmekle beraber;

 • Beyaz
 • Kırık beyaz
 • Krem
 • Bebe mavisi
 • Gri

Renkleri sıklıkla kullanılır. Bu renkler odaya taze bir hava verir. Oturma odasında kullanmak için ideal renklerdir.

Minimal Oturma Odası Düzeni

Minimal tarzda oturma odaları son dönemde en çok tercih edilenlerdir. Minimal tarz minimum sayıda eşya ile maksimum faydaya ulaşmaktır. İnsanın ruhunu doyuran minimalist tarzda döşenmiş bir oturma odası ferahlığı ve pozitif enerjisi ile evin her bireyini mutlu edecektir.

Minimal tarzda bir oturma odasına sahip olabilmek için tek renk bir koltuk takımına ve tek renk bir halıya sahip olunması gerekir. Bu takımın

Kullanışlı bir TV ünitesini hem televizyonunuz hem de fazla eşyalarınız için kullanabilirsiniz. TV ünitesini düzenlerken hasır kutulardan faydalanmanız minimalist dekorasyonun önemli bir parçasıdır.

İri yapraklı bitkiler minimal oturma odalarının olmazsa olmazıdır. Bunun dışında minimal oturma odası dekorlarında çoklu tablolardan da faydalanılır.

Gösterişli Oturma Odası Düzeni

Kendi zevkinize göre oturma odanızı daha gösterişli dekore etmek isterseniz en büyük silahınız ışıklar olacaktır. Daha gösterişli bir oturma odası için led ya da spot ışıt kullanabilirsiniz. TV ünitesine yapacağınız ışıklandırma tüm odanın havasını değiştirecektir.

Oturma odası takımlarının kumaşlarını daha parlak olanlardan seçmeniz istediğiniz görünüme ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Hayalinizdeki oturma odasını düzenlerken aksesuarların gücünden de faydalanmayı unutmayın.

Oturma Odası Nasıl Daha İşlevsel Hale Getirilir?

Oturma odasını daha işlevsel hale getirmenin yolu herkesin daha fazla vakit geçirebileceği bir alan oluşturmaktır. Örneğin oturma odasına konulacak bir kitaplık işlevini artıracaktır. Kitaplığın yanına bir berj ve abajur koyarak oturma odanızda minik bir okuma köşesi yapabilirsiniz. Bu sakin köşede dilerseniz örgünüzü örebilir dilerseniz kitap okuyabilirsiniz.

Oturma odanızın bir bölümünü çiçeklerinizi sergilediğiniz terapi alanınız olarak kullanabilirsiniz.

Oturma Odasını Şenlendirecek Aksesuarlar

Oturma odanızın ana hatları olan koltuk takımı, hali ve duvar boyası gibi hususlar tamamlandıktan sonra can alıcı kısım olan aksesuarlara geçilir. Aksesuarlar olmadan en güzel mobilyalarla dahi mükemmeli yakalayamazsınız.

Güzel kokusu ve hoş enerjisi ile mumlar oturma odasına yakışan aksesuarların başında gelir. Kokulu mumları kullanarak oturma odanızın havasını değiştirebilirsiniz.

Teraryumlar son dönemlerde en popüler aksesuar haline geldi. Dilerseniz kendi ellerinizle yaptığınız dilerseniz hazır olarak aldığınız teraryum ile oturma odanızı dekore edebilirsiniz.

Her oturma odası geniş olmak zorunda değildir. Odayı genişletmek için açık renkler kullanmanın yanında en önemli silah her zaman aynalar olmuştur. Oturma odanızda ayna kullanarak yeni bir boyut kazandırabilir ve daha ferah, geniş bir oda yaratabilirsiniz.

Işıklandırma işlevinin yanında abajurlar aksesuar olarak da kullanılabilir. Örneğin vintage tarzda bir abajur odanızın tarzını baştan aşağı değiştirebilir. Çeşitli aydınlatma araçlarına göz atmak için Heroda’yı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu