Ev Dekorasyon

Modern Yatak Odası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evlerde dinlenmek için vakit geçirilen yerlerden bir tanesi de yatak odalarıdır. Yatak odasında dinlenmek, uzanmak ve uyumak isteyenlerin rahat etmesi ve huzur bulması için, yatak odası seçimi ve dekorasyon tercihi çok önemlidir. Huzuru bulmanız ve rahat dinlenebilmeniz için, yatak odası seçiminde ve dekor konusunda bilmeniz gereken bir kaç husus bulunur. Modern yatak odası seçimi nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını bulmak için, modern yatak odası seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Zevkinize Uygun Modern Yatak Odası Seçin

İnsanların kendisini en çok huzurlu hissedeceği alanlardan bir tanesi yatak odalarıdır. Zevkinize uygun olmayan modern bir yatak odasını tercih etmek yanlış olur. İnsanlar zevkine uygun olmayan bir yerde rahatça dinlenemez ve uyuyamaz. Bunun için yatak odası takımınızın kendi zevkinize uygun bir şekilde dekor edilmesi önemlidir.

Modern yatak odası seçerken yatak odanızda sağlamak istediğiniz dekor ortamına uygun bir seçim yapmalısınız. Önemli olan ilk başta kendi tarzınızı belirlemek. Kendi tarzınızı belirledikten sonra size ve kişiliğinize uygun, rahat ve huzurlu dinlenmenizi sağlayacak modern yatak odası seçimini yapabilirsiniz.

Dayanıklılık ve Kalite

Aldığımız mobilyaların her zaman ilk gün ki gibi güzel görünmesini isteriz. Modern yatak odası seçerken de, ilk gün ki görüntüsünü uzun süre koruyabilen takımlar arasından seçilmesi önemlidir. İlk gün ki görüntüsünü uzun süre koruyabilen ve uzun süre kullanabileceğimiz türden yatak odası takımı seçmemiz avantajımız olur. Modern yatak odası, darbelere ve çarpmalara karşı dayanıklı malzemelerden olmalıdır.

Yatak Odası Boyutuyla Uygun Ölçüde Modern Yatak Odası Seçiniz

Modern yatak odası ölçütleri çeşitlidir. Geneli büyük mobilyalardan oluşur. Her zaman en büyüğünü, en küçüğünü veya orta boydaki takımları seçmek doğru olmayabilir. Seçeceğiniz modern yatak odası boyutu, oda alanınızla uyumlu olmalıdır. Büyük mobilyalardan oluşan takımı seçmeniz durumunda yatak odası alanında daralma olur ve hareket edebileceğiniz ortam kaybolur. Büyük mobilyalarla yatak odanızı boğucu bir hale getirmenize neden olur. Yapmanız gereken tek şey yatak odası ölçünüzü belirlemek. Yatak odası ölçüsü belirledikten sonra hangi eşyayı nereye koyacağınızı belirlemek ikinci adımınız olacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken şey hangi mobilyayı nereye yerleştirecekseniz, o yerin ölçüsünü belirleyip not almalısınız. Daha sonra bu ölçülere uygun modern yatak odası takımınızı seçebilirsiniz.

Modern Yatak Odası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Modern Yatak Odası Takımı Nelerden Oluşmalı?

Modern yatak odası takımı içinde olması gereken belli başlı mobilyalar bulunur.

  • Gardırop
  • Yatak ve baza
  • Makyaj masası
  • Şifonyer
  • Çekmecelikler

Bu mobilyalar olmadan yatak odası takımı yarım kalır. Eşyalarınızın ortada olduğu ve dağınık görünümlü bir yatak odasına sahip olursunuz.

Gardırop Düzeni

Modern yatak odası seçiminizi belirleyecek önemli unsurlardan biri de gardırop içindeki raf dizaynıdır. Gardırop içindeki raf düzeni sizin eşyanızı ve kıyafetlerinizi alabilecek ve düzenli olmasını sağlayacak şekilde olmalıdır. Kışlık eşyalarınızı ve kışlık yorganlarınızı koyacak bir yeriniz yoksa eğer, gardırobun üst kısmında geniş raflar olması sizin için avantajlı olacaktır. Uygun raf dizaynı olan gardıropları kullanmanız oldukça rahat olup, işlerinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Karyola ve Yatak Özelliği

Modern yatak odası seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biride karyola ve yatak seçimidir. Karyolalarda çok fazla çeşit bulunur. Fakat aşağıda belirtilen iki karyola türünü seçmeniz önerilir.

  • Sandıklı karyola
  • Bazalı karyola

Bu iki türünden birini seçmeniz sizin için kullanışlı olacaktır. Fazla eşyalarını koymak için bazalı ve sandıklı karyolalar almanız önerilir. Etrafta hem eşya fazlalığı olmaz hem de göz konforunuz bozulmaz. Fakat evin diğer alanlarında fazla eşyalarınızı saklayacak bir yeriniz bulunuyorsa diğer karyola çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Özellikle yere yakın yatakta dinlenmeyi ve uyumayı seven insanlar bazalı ve sandıklı karyola, tercih etmemelidir. Kendini uyurken yere yakın olunca daha iyi hisseden insanlar yere yakın karyolaya sahip modern yatak odası modellerine göz atmalıdır.

Modern Yatak Odası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Renk Seçimi

Yatak odasında daha verimli ve kaliteli bir uyku için renk seçimi konusunda dikkatli olunması gerekir. Yatak odası için tercih edilen renk, dinlendirici ve sakinleştirici olması gerekir. Dinlendirici ve sakinleştirici renk seçmeniz sizin psikolojik olarak daha zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Modern yatak odası seçerken, duvar rengini belirlemeniz veya duvar renginize uyumlu takım almanız daha doğru sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Özellikle sarı, turuncu, mavi ve pembe gibi açık renklerin seçimi uyku için ideal ortamı yaratmanızı sağlar. Mavi rengin sakinleştirici özelliği bulunur. Sarı ve turuncu renkler insan kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Pembe ise pozitif düşünmenize yardımcı olur. Mor ve kırmızı renkler nabzınızın hızlanmasına neden olacağından tercih etmeniz önerilmez. Kahve ve gri tonlar kasvetli bir ortam yaratır ve daha samimi, sıcak ortam oluşturur. Modern yatak odası seçiminde koyu renk tercih etmeniz gerekir.

Şifonyer

Şifonyerler üst üste iki veya daha çok çekmecelerden oluşabilir. Eşyalarınız fazla ise çok çekmeceli şifonyer içeren modern mobilya takımını almanız dağınıklığı ortadan kaldırmak için önemlidir. Hızlı ve kolay kullanımı sayesinde yatak odası takımlarının olmazsa olmazlarındandır.

Makyaj Masası

Kadınların ve erkeklerin kişisel bakımlarını gerçekleştirmeleri için ürünlerini koyabileceği mobilyadır. Kişisel bakım ürünleriniz fazla ise makyaj masası büyük olan takımı tercih etmeniz önerilir.

Modern Yatak Odası Seçiminde Malzeme Seçimi

Yatak odası yapımında, sunta, mdf ve ahşap malzemelerden üretilmektedir. Ahşap malzeme genellikle mobilyanın taşıyıcı bölümlerinde kullanılır. Mobilyanın diğer bölümlerinde mdf ve sunta malzemeleri kullanılır. Mdf malzeme kompozit ahşap olduğu için sunta malzemesinden daha dayanıklıdır. Sunta malzeme odun talaşı ve odunlaşmış lignoselülozik bitkilerinin birleşmelerinden oluşur ve çok dayanıklı bir mobilya malzemesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu