Ev Dekorasyon

Mobilyaların İşlevselliği

Günlük hayatımızda önemli yeri olan mobilyaların dekoratiflikleri kadar çok işlevliliği de önemlidir. İşlevsellik ve dekoratiflik aynı üründe bütünleştiğinde önemli bir anlam kazanmaktadır.  İşlevsellikten yoksun bir ürün sadece estetik görünümüyle bir şey ifade edemez. Aynı zamanda kullanım amaçları fazla olan bir ürün de göze ve ortama hitap etmediğinde fazla bir anlam taşıyamaz. Her ürün hem işlevselliğiyle hem de göze hitabıyla değerli olmaktadır.

Sosyal hayatımız veya iş hayatımız dışında kendimizi en rahat, mutlu ve huzurlu hissedeceğimiz evimizi sevdiğimiz renklerle, eşyalarla, dekoratif aksesuarlarla tamamlıyoruz. Tabi kullandığımız eşyaların zevklerimize hitap etmesi ve estetik bir görünüm sağlaması kadar işlevsel olması da oldukça önemli bir unsur.

Bazı ürünler işlevsellikten yoksun olarak sadece estetiklik ve şıklık anlamında tercih edilse de; hayatımızı kolaylaştıran, işlevsel özelliğe sahip olan ve aynı zamanda o estetikliği taşıyan tasarımlar hayatımızda çok daha önemli bir yer tutar. Bu nedenlerden dolayı işlevsellik ve estetik bir dekoratifliğin bütünleşmesi ile muhteşem tasarımlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu yazımızda evlerimizde en fazla vakit geçirdiğimiz salon veya oturma odalarının olmazsa olmazı mobilyaların, hayatımızı kolaylaştıran işlevsel ve çok işlevli özelliklerinden bahsedeceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

İşlevsellik

Fonksiyonellik olarak da adlandırılan işlevsellik özellikle ev dekorasyonlarında önemli bir faktördür. Dekorasyon ürünlerinin seçilmesinde renkler, desenler, sadelik veya şıklık gibi özelliklerin kişinin zevklerine hitap etmesi oldukça önemlidir. Tabi bundan bahsederken unutmamalıyız ki ev dekorasyon ürünlerinin önemli bir parçası da çok işlevliliktir. İşlevlerini yerine getirebilen, hatta ana işlevi dışında farklı amaçlara bile hizmet edebilen ürünler oldukça fonksiyoneldir.

İşlevselliğin hayatımızdaki önemini vurgulayan ürünlerin başında mobilya ve dekoratif ev aksesuarları geliyor. Mobilya ve aksesuar seçimlerinizde estetiklik ve zevkinizi göz önünde bulundurduğunuz gibi, fonksiyonelliklerini de göz önünde bulundurmalı, sadece görünümlerine aldanmamalısınız.

Dekoratiflik

Her şeyde olduğu gibi ev dekorasyon ürünlerinde de gözümüze hitap etmesi ve zevkimizi yansıtması oldukça önemlidir. Zamanla değişen ve gelişen estetik algısı tercih edilen ürünlerde en fazla önemi taşıyan özelliklerden birisidir. Hatta bazı kişiler için fonksiyonelliğin bile önüne geçmiş olan estetik algısı ile ürüne sadece görünüm açısından değer yükleniyor. Kullanışlılığı göz önünde bulundurulmuyor. Oysaki ürünlere estetik açıdan bakıldığı gibi kullanışlılık ve işlevsellik açsından da bakılmalı ve bunlara göre seçimler yapılmalıdır.

Koltukların İşlevsellikleri

Koltuklar evlerimizde ve iş yerlerimizde sık vakit geçirdiğimiz, konfor alanlarımızdır. Konfor alanımızda güzel vakitler geçirebilmek bizler için oldukça önemlidir. Koltukların konforlu ve estetik olmasının önemli olduğu kadar işlevselliği de önemlidir. Yalnızca göze hitap edici veya yalnızca rahat koltuklardan ziyade, hem kullanışlı hem de estetik ürünler daha fazla tercih ediliyor.

Hem konforlu, estetik ve şık hem de işlevselliği yüksek olan koltuk modelleri arasından seçimler yaparak günlük hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Koltuk seçimlerinizi ihtiyaçlarınıza yönelik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde koltuk modelleri arasında işlevsellik adına açılır sistemli yataklı ve mekanizmalı koltuklar ön plana çıkmaktadır. Bu koltuklar yüksek işlevselliğe sahiptirler.

Mekanizmalı Koltuklar

Hem rahatlığı hem de işlevselliği bir arada sunan bu koltuklar estetik özelliklere de sahiptir. İşlevsellik ve göze hitap edebilen estetik özelliklerin bir araya geldiği mekanizmalı koltuklar yüksek fonksiyonellikleriyle hayatınızı kolaylaştırabilir.

Katlanabilir özelliği bulunabilen, usb girişi ile telefonları şarj etme imkanı sağlayabilen koltuklardır. Aynı zamanda hem koltuk hem de yatak haline getirilebilir olmasıyla da işlevselliklerini gözler önüne seriyorlar. Bu özellikleri sayesinde tercih edilen mekanizmalı koltukların fiyatları uçuk rakamlara sahip değil, diğer koltuklarla hemen hemen aynı fiyatlardadırlar.

Oldukça kullanışlı olan bu koltuk modellerini köşe takımı veya koltuk takımı olarak da kullanabilme imkanına sahipsiniz.  Bazı modellerinde baza imkanı da bulunan koltukları eşyalarınızı depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Açılır Yataklı Koltuk ve Kanepeler

Oturma odalarında veya salonlarda kullanılan açılır koltuklar rahatlığı ve estetikliği sağlarken aynı zamanda yüksek işlevselliği nedeniyle sık tercih ediliyor.  Bu koltuk modellerinin sık tercih edilmesindeki en büyük neden koltuğun ana işlevi dışında depolama alanı sağlayabilir ve yatak haline getirilebilir olmasıdır.

Bu modellerin oturma odalarına veya salonlara doğru şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu koltuklar arkaya doğru açıldıklarından, arka kısımlarında açılabilmeleri için yeterli miktarda boşluk bırakılması gerekir.

Birbirinden farklı işlevselliklere sahip, birçok farklı modelleri bulunan koltuk takımları arasından zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olanları bulabileceğinize eminiz. Tarzınıza uygun koltuk takımlarına ulaşabilmek için mutlaka web sitemizi ziyaret edin. Aradığınız kalite, güvenilirlik ve tüm mobilyalar Fabrikadan Mobilya’da.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu