Ev Dekorasyon

Hangi Koltuk Nasıl Temizlenmelidir?

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, yaşam alanlarımız olan evlerimizin dekorasyonları ve temizliği bizler için oldukça önemlidir. Tabii, eşyalarımızın estetikliği kadar konforlu ve kullanışlı olmasına da önem veriyoruz.

Ev dekorasyonlarının en önemli ve vazgeçilmez kısmını koltuk takımları oluşturmaktadır. Birbirinden farklı tarzları ve özellikleri bulunan koltuklar farklı malzemelerden ve kumaşlardan üretilmektedir. Farklı kumaşlardan ve malzemelerden üretilen koltukların, etkili temizlenmeleri için birbirinden farklı püf noktalar vardır.

Koltuk temizleme yöntemleri üretilen kumaşın cinsine göre değişkenlik göstererek ürünlerin deformeye uğramasını engellemektedir. Temizleme sırasında kullanılan yanlış temizlik ürünleri koltuklarda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilmektedir.

Her koltuk tipinin kendine özgü temizlenme şekilleri vardır. Kimisi için koltuk temizleme hizmetlerinden yararlanmak gerekirken, kimisi kir tutmaz ve lekeleri kolayca yok edebilirsiniz, kimisini de seyrek zaman aralıklarıyla temizlemek yeterlidir. Bu yazımızda hangi koltukların etkili bir şekilde ve zarar görmeden nasıl temizlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Öncelikle her tip koltuğu temizlemede izleyebileceğiniz aşamalardan bahsedeceğiz.

Elektrik Süpürgesi ile Tozları ve Kırıntıları Temizleyin

Öncelikle koltuklarınızın üzerindeki toz, kırıntı ve parçacıkları elektrik süpürgesi ile çekin. Koltuk minderlerini de aynı şekilde temizleyebilirsiniz.

Kıllı Bir Fırça Yardımıyla Kalan Kırıntı ve Tüyleri Temizleyin

Elektrik süpürgesi tüm parçacıkları ve tüyleri temizlemeyebilir. Yüzeyde kalan ve elektrik süpürgesinin ulaşamadığı yerlerdeki diğer kirleri tüylü bir fırça yardımıyla alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken koltuk kumaşına zarar vermeden hassas bir şekilde davranmalısınız. Biriken tozları tekrar elektrik süpürgesi yardımıyla alabilirsiniz.

Evcil hayvan besliyorsanız bu aşamada tüy toplayıcıları kullanabilirsiniz

Koltukların Metal veya Ahşap Kısımlarını Temizleyin

Koltuklarınızın kollarını, ayaklarını yani sert kısımlarını temizleme spreyleri, bez veya kağıt havlu yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra koltuğunuzun kumaş kısmını temizlemeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle koltuğunuzun kumaş cinsini öğrenin. Aşağıda belirttiğimiz kumaş cinslerine uygun temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Kadife Koltuk Temizleme

Kir ve lekelerin en zor çıktığı koltuklardan kadife koltukların deforme olmaması için temizlerken çok özenli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Yumuşak uçlu bir fırça veya yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Kadife kumaşlı koltuklarınızı bulaşık deterjanı, beyaz sabun veya karbonat kullanarak temizleyebilirsiniz. Koltuklarınızı temizlerken kadife yapısının bozulmaması için sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız.

  • Bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile bir bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışımı bir şişede çalkalayabilirsiniz. Daha sonra temizleyeceğiniz lekeli yüzeye karışımı uygulayın. Yüzeyde bir süre kalmasını sağladıktan sonra ılık nemli bir bezle özenli ve dikkatli bir şekilde ovalayın. Daha sonra kurumasını bekleyin.
  • Lekeli bölgenin yüzeyine karbonat sürün ve birkaç dakika beklettikten sonra ılık suya batırılmış bir bez yardımıyla ovalayın. Daha sonra kurumasını bekleyin.

Bu işlemleri uygularken tüylerin yönüne doğru silme işlemini gerçekleştirmeye dikkat edin.

Süet Koltuk Temizleme

Süet koltuklar da kadife koltuklar gibi lekeleri zor çıkanlar arasındadır. Leke silindikten sonra kuruduğunda iz kaldığı görülebilir. Bu nedenlerden dolayı da can sıkıcı bir durum ortaya çıkmaktadır. Süet koltukların temizlenmesinde alkol, sirke, bulaşık deterjanı, soda, arap sabunu veya beyaz sabun kullanılabilir. Kumaşın deforme olmaması için çok sert olmayan bir fırça veya bez yardımıyla yapılmalıdır.

  • Beyaz sabun ve ılık su kullanarak kir ve lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı sık sık gerçekleştirirseniz kalıcı lekelerin de yavaş yavaş kaybolduğunu görebilirsiniz.
  • Sirke, bulaşık deterjanı ve soda ile hazırladığınız karışımı lekeli yüzeylere uygulayın. Bu karışım ile koltuklarınızın kirlerden arındığını görebilirsiniz.
  • Süet koltukların temizliği için en etkili yöntemlerden birisi de alkol ile temizleme. Bir sprey şişesinin içine alkol doldurun ve lekeli ve kirli yüzeylere püskürtün. Daha sonra yumuşak dokulu bir fırça yardımıyla yüzeyleri silin.

2 yemek kaşığı beyaz sirke, 1 tatlı kaşığı soda, 1 tatlı kaşığı arap sabunu ve 1 su bardağı su ile hazırladığınız karışımı homojen kıvama gelene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı lekeli ve kirli yüzeylere uygulayın. Daha sonra mikrofiber bez kullanarak koltuk yüzeyinin zarar görmeyeceği şekilde hassas hareketlerle ovun. Son olarak da temiz nemli bir bez kullanarak lekelerin bulunduğu yüzeyi ve karışım kalıntılarını temizleyin.

Deri Koltuk Temizleme

Temizliği en kolay koltuklardır. Ancak dikkatli ve hassas bir şekilde temizlenmediği takdirde renk solmaları ve farklı deformelerle karşılaşılabilmektedir. Hassas bir şekilde temizlenmeli, temizliğinde kimyasal madde içeren temizlik ürünlerinden kullanımından kaçınılmalıdır. Deri koltukların temizlenmesinde doğal zeytinyağı, sirke ve beyaz sabun kullanılabilir.

  • Deri koltuklardaki kir ve lekelerin çıkarılması için beyaz sabun ve su ile temizlemek idealdir. Ancak renk solmasının yaşanmaması için bu işlemi de çok sık ve çok sabun ve su kullanarak uygulamanızı önermiyoruz. Temizleme işleminiz bittikten sonra sildiğiniz yüzeyleri iyice durulayıp, kuru bir bezle kurulamanız gerekmektedir.
  • Yarım su bardağı ve yarım fincan sirke ile hazırladığınız karışımı sprey şişe yardımıyla deri koltuğunuzun üzerine püskürtebilirsiniz. Daha sonra nemli ve sert olmayan bir bez yardımıyla yüzeyleri silin. Son olarak da koltuğunuzun yüzeyini iyice durulayıp kurulayın.

Pamuklu Koltuk Temizleme

Pamuk kumaşlı koltuklarınızı temizlemek için kolay ve pratik yöntemleri kullanabilirsiniz. Pamuklu koltuklar sirke, su, sıvı sabun veya arap sabunu ile temizlenebilir. Yumuşak bir bez kullanılmalıdır.

1 kahve fincanı sirke, 1 fincan ılık su ve çeyrek su bardağı arap sabunu veya sıvı sabundan oluşturduğunuz karışımı homojen hale gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı sprey yardımıyla koltuk yüzeylerine uygulayabilirsiniz. Daha sonra yüzeylerdeki karışımı ve lekeleri temizlemek için nemli ve yumuşak bir bez yardımıyla ovalama ve silme işleminizi gerçekleştirin.

Tay Tüyü Koltuk Temizleme

Temizliği oldukça hassas ve dikkatli yapılması gereken koltuklardır. Leke tutmayan özelliklere sahip bu koltukları sert bez ve fırça yardımıyla temizlemek çabucak yıpranmalarına sebep olabilir. Sabun, sirke ve şampuan kullanarak tay tüyü koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

  • Yumuşak yapılı ve nemli bir bezin üzerine sirke uygulayın. Daha sonra bez ile lekeli ve kirli kısımları hassas ve dikkatli bir şekilde ovalayın. Son olarak da temizlediğiniz yüzeyleri ıslak bez yardımıyla durulayıp, kurumaya bırakın.
  • Doğal sabunu nemli bezin üzerine uygulayın. Bezi kirli ve lekeli yüzeylere uygulayın. Son olarak temiz kuru bir bez kullanarak, temizlediğiniz yüzeylerin nemini alıp kurumaya bırakınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu