Ev Dekorasyon

Doğru Mutfak Mobilyası Seçimi

İş ve sosyal hayatımız dışında en çok vakit geçirdiğimiz yer tabii ki de evimizdir. Evimizde en çok zaman geçirdiğimiz ortamlardan birisi de mutfak. Mutfak yiyecek ve içeceklerin hazırlandığı ve genellikle tüketildiği yer olmakla birlikte evin en önemli kısımlarındandır. Beslenme en doğal ihtiyaçlarımızdan biri olduğundan mutfak, yiyecek ve içecekleri hazırladığımız, yeni tatlar ve deneyimler yaşadığımız hatta bazen zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız alanımızdır.

Yiyeceklerin saklanması için buzdolabı, pişirilmesi için fırın ve ocak, mutfak araç gereçlerinin yerleştirilmesi ve saklanması için dolaplar, bulaşıkların temizlenmesi için bulaşık makinesinin ve yemek yenmesi için yemek masası ve sandalyelerin hatta daha birçok eşyanın bulunduğu mutfak yaşamımızda önemli bir yer tutmaktadır.

Peki, günlük hayatımızda zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz bu alanımızın doğru mobilya seçimlerini nasıl gerçekleştirebiliriz? Mutfak mobilya seçimleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızda sizlere bu soruların yanıtlarını vereceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Mutfak Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Mutfağınızı dekore edebilmek için öncelikle bütçenizi ayarlamalısınız. Nelere ihtiyacınız olduğuna karar vererek bütçenizi planlayın. Bütçeniz doğrultusunda var olan seçenekleri rahatlıkla değerlendirebilir, isteklerinize göre uzun vadede kullanabileceğiniz kaliteli ürünler arasından seçimler yapabilirsiniz.

Mutfak Masasını veya Dolabını Yerleştireceğiniz Yerin Ölçüsüne Dikkat Edin

Eğer mutfağınıza yemek masası veya dolabı almayı düşünüyorsanız öncelikle masayı ya da dolabı nereye yerleştireceğinize karar vermelisiniz. Daha sonra karar verdiğiniz yerin ölçüsünü alıp, o ölçülere uygun ölçülerde masa ya da dolap seçimi yapmalısınız. Ürünü yerleştireceğiniz ortama göre satın alacağınız masanın veya dolabın ölçüleri de değişecektir.

Ölçü almadan seçimler yaparsanız göz yanılmaları yaşayabilir, satın aldığınız masayı yerleştirdikten sonra bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Fazla geniş olmayan bir mutfağa büyük bir masa almayı tercih ederseniz hareket alanınız kısıtlanabilir. Veya fazla geniş bir mutfağa çok küçük bir formda mutfak masası aldığınızda çok geniş bir alan boşta kalabilir ve bu da pek hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir. Bu nedenlerden dolayı mutlaka mutfağınızın ölçüsünü bilerek masa seçimleri yapın.

Kişi Sayısını Göz Önünde Bulundurun

Mutfak masası satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kişi sayısı. Evde yaşayan kişi sayısını göz önünde bulundurarak masa seçimi yapmalısınız.

Mutfak Tarzınıza Uygun Seçimler Yapın

Mutfağın nasıl bir tarzı yansıttığına karar vermelisiniz. Mutfağınız modern mi, retro mu, klasik mi yoksa minimal mi havaya sahip? Modern mutfaklar en çok tercih edilenlerin başında geliyor.  Sizde tarzınıza uygun mutfak masaları ve dolapları arasından seçimler yapmalısınız.

Masanın Kaliteli Olmasına, Malzemesine Dikkat Edin

Masalar ahşap, cam, mermer, metal ve daha birçok farklı malzemeden oluşturulabildiği gibi sandalyeler de ahşap, deri, plastik gibi malzemelerden üretilebiliyor. Zevkinize ve kalitesine göre seçimler yapmanız uzun süreli kullanım için oldukça önemli. Doğru masa seçimi yapabilmek için kalitesini, zevkinizi, kullanışlılığını ve bütçenizi dengelemelisiniz.

Renklerde Karar Verin

Mutfağınızın duvar, zemin, tezgah, mutfak dolapları ve diğer aksesuar veya eşyaların renklerini göz önünde bulundurarak yeni alacağınız mobilyanın rengine karar vermelisiniz. Mutfağınızda fark edilmeyecek renklerde veya diğer eşyaların renkleriyle birleştiğinde göz yorucu etkide bulunan tercihlerinden kaçınmalısınız.

Sandalyelerin Konforlu Olmasına Dikkat Edin

Eğer mutfak masası satın alacaksanız alacağınız sandalyeler de oldukça önemli. Kahvaltınızı yapacağınız, akşam yemekleri yiyeceğiniz, kahve veya çay saatinde rahatça oturarak sevdiklerinizle keyifli vakit geçireceğiniz için mutfak masası sandalyeleri oldukça konforlu olmalı. Bir süre oturduktan sonra rahatsız edici etki yaratmamalı. Bu nedenle satın almadan önce mutlaka sandalyeleri deneyin.

Hangi Mutfak Tarzına ve Boyutuna Hangi Masa ve Sandalyeleri Kullanmak Gerekir?

Canlı renk ve desenlere sahip olan bir mutfağınız varsa renklerine uygun tonlar tercih ederek mutfağınızı enerjik bir alana dönüştürebilirsiniz. Canlı renklerden oluşan mutfağınızı farklı renkli sandalyelerle dekore edebilirsiniz.

Klasik bir tarzda mutfağınız varsa country mutfak masalarını tercih ederek mutfağınıza güzel bir hava katabileceğiniz gibi şık bir mutfak bankı ve kapitone döşemeler ile mutfağınızı gösterişli bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Mutfağınız geniş değilse ve masanın fazla yer kaplamasını istemiyorsanız 80×80 kare masa ve 4 tane sandalye tercih edebileceğiniz gibi duvara sabit bar tipi masa ve sandalye kullanabilirsiniz. Aynı zamanda geniş olmayan mutfaklar için küçülüp büyüyebilen masaları seçenekleriniz içinde bulundurabilirsiniz. Geniş bir aile ve geniş bir mutfağa sahipseniz büyük dikdörtgen formlu mutfak masaları seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Yerden Tasarruf Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

Mutfağınız darsa ve yerden tasarruf sağlamak istiyorsanız küçük formlu mutfak masalarınızı duvara yapıştırarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde normalde olduğundan daha az bir alan kaplayacaktır.

Yine yerden tasarruf etmek için duvara monteli açılabilir kapanabilir mutfak masalarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede masayı kullanmadığınız zamanlarda kapatarak yer kaplamasını engelleyebilirsiniz. Ancak açılabilir kapanabilir mutfak masalarını tercih edecekseniz masanın kaliteli olduğundan ve iyice sabitlendiğinden emin olmalısınız. Duvara iyi sabitlenememesi halinde problemlere yol açabilir. Küçülebilir masaları tercih ederek ihtiyaç halinde masayı açarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu