Ev Dekorasyon

Doğru Mutfak Masası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mutfaklar birçok aile için evde en çok zaman geçirilen alanlardır. Mis gibi yemek kokularının yayıldığı bir mutfak tam bir aile ortamı sıcaklığı sunar. Mutfağın dekorasyonuna özen göstererek ve kullanışlı eşyaları doğru yerleştirerek bu mekanlarda daha keyifli zaman geçirmek de mümkündür.

Mutfak masası ve sandalyeleri gibi mobilyalar doğru seçilmiş ve doğru yerleştirilmişse hem görsel hem de fonksiyonel olarak ekstra güzellikler oluşur. Bu tip eşyaların doğru seçimi her ev ve her mutfak için farklı kriterlere göre değerlendirilebilir. Khaolakhomedesign web sitesinde perde seçiminin de çok önemli olduğunu yazıyor. Mutfağın genişliği, tezgahın biçimi ve kapladığı alan, evin genel mimarisi ve stili, ortamdaki hakim renkler gibi birçok olgu mutfak masalarının seçimini etkileyecektir.

Mutfağın Kullanım Alanına Uygun Mutfak Masaları

Mutfak masası seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken hususlardan biri masanın ölçüleridir. Geniş bir masa alma fikri birçok kişi için cazip gelebilir ama mutfakta masaya ayrılacak alanın genişliğine göre hareket etmek daha doğru olacaktır. Eğer mutfak çok geniş değilse büyük bir masa gereğinden fazla yer kaplayacak ve kullanım alanlarını daraltacaktır. Fazla yer yoksa masalar mutfak duvarlarına dayanabilir ama tercihen masanın her tarafına sandalye konulabilmesi gerekir.

Masanın etrafına konulacak sandalyelerle birlikte kaplayacağı alanın da hesaba katılması gerekecektir. Yemek sırasında servis yapmak için ihtiyaç duyulacak alana kadar hesaplanması ileride çıkabilecek sorunların önüne geçer.

Masanın Hafif Malzemelerle Yapılmış Olması Avantaj Sağlar

Özellikle küçük alanlarda kullanılacak mutfak masalarının yerinin kolayca değiştirilebilmesi bazı kolaylıklar sağlar. Ailece yenecek yemeklerde duvara dayanarak yerden kazandıran masaların misafir geldiğinde çekilerek daha çok kişiyi alacak şekilde kullanılması mümkün olur. Ağır masalarda bu işlemleri yapmak problem çıkarabilir. Ayrıca hafif masaların altlarının temizlenmesi de daha pratik olacaktır.

Mutfak Masası Şekilleri

Mutfak masalarında kare ve dikdörtgen masalar daha çok tercih edilir. Mutfak masası takımları da genellikle bu şekillerde üretilir. Bu modellerin açılıp kapanır özelliklerle kullanılma imkanının olması tercihleri etkiler.

Oval ve yuvarlak masaların satın alınması da düşünülebilir. Aslında bu tip masalar yemek sırasında daha çok hareket kabiliyeti verir. Hem daha çok sayıda kişi bu masalara oturabilir hem de servis yapmak daha pratik olur. Yine de son karar mutfaktaki alanın şekline göre verilmelidir.

Küçük çocukların olduğu evlerde keskin köşeli masalar tehlikeli olabilir. Dolayısıyla mutfak masası alırken aile fertlerinin sayısına ve yaşına da dikkat edilmesi gerekir.

Doğru Mutfak Masası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dar Mutfaklarda Masa Tablaları Tercih Edilebilir

Mutfak masası için ayrılabilecek alan çok darsa ve evde yaşayan insan sayısı azsa duvara monte edilecek bir masa tablası tercih edilebilir. Gerektiğinde duvara paralel şekilde kapanıp açılan bu ürünler yerden tasarruf sağlar. Bu tablalar sandalye yerine bar taburesi tarzındaki ürünlerle birlikte kullanılabilir. Ayrıca modern bir tarz da yakalanmış olur.

Ada Mutfaklarda Yemek Masaları

Geniş bir mutfak varsa ya da salonla iç içe olan Amerikan mutfak kullanılıyorsa tezgahın uç kısmına kurulacak bir mutfak masası tercih edilebilir. Böylece mutfakta yemek yapan kişi masada oturan aile fertleri ya da misafirleri ile aynı zamanda sohbet edebilir. Sohbet sırasında kolayca ikramlıklar servis edilebilir. Bu tip masalar da modern ve şık bir görünüm sağlayacaktır.

Evin ve Mutfağın Tarzına Uygun Masalar Tercih Edilmelidir

Mutfak mobilyaları seçilirken evin genel mimarisinin ve tarzının göz önüne alınması gerekir. Mutfakta kullanılan renkler ve dekorasyon stili de önemlidir. Aksi halde mutfak masası ortama uyum sağlayamayacak ve gözü yoracaktır. Eşyaların enerjisi olduğuna inananlar için bu uyumsuzluk daha da rahatsız edicidir.

Mutfakta kullanılan renkler ve dolapların tasarımı klasik tarzda seçilmişse masa ve sandalyelerin de klasik bir modelde olması tercih edilmelidir. Eğer mutfakta beyaz gibi açık renkler kullanılmışsa ve modern bir stil hissediliyorsa daha renkli ve modern çizgili mobilyalar kullanılabilir.

Mutfak Masası Hangi Malzemeden Yapılmalı?

Günümüzde mutfak masaları birçok farklı malzeme ile üretilebilir. Ahşap, mermer, plastik ve cam masalar farklı tasarımlarla üretilir. Ahşap masalar en çok kullanılan türlerden biridir.

Ahşabın doğal yapısının sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak mutfakta ısıya ve neme maruz kalacağı için çabuk deforme olabilir. Yine de ahşabın kolay tamir edilebileceğini söylemek mümkündür.

Cam masalar da genleşme, ısı ve nemden etkilenme gibi bir problem yaşanmaz. Sağlıklı bir malzemedir. Ancak sürekli temiz tutulması zor olacaktır. Çünkü camın üzerinde kolayca el izi kalır ve her temizlikte özenle kurulanması gerekecektir.

Mermer ve taş masalar da piyasada rahatça bulunabilir. Kişisel zevke göre bu masalar da tercih edilebilir. Doğal bir malzeme olması açısından sağlıklı ürünlerdir. Ancak gözenekli bir yapısı varsa temizlik problemi oluşabilir. Ağır olmaları da başka bir dezavantajdır.

Plastik masalar hafif ve ucuz olmaları nedeniyle tercih edilir. Ancak plastiğin sağlıklı olmadığı herkesin malumudur. Bu masaların balkonlarda daha çok kullanıldığı görülür.

Metal masalar leke tutma açısından cam masalara benzer. Temiz bir görünüm sağlanması biraz zahmetlidir. Ancak mikroorganizmaları kolayca barındırmadığı için sağlıklı olduğu söylenebilir.

MDF ve sunta gibi malzemelerle yapılan masalar ahşap görünümüne sahip olsa da aslında sıkıştırılmış ahşap kırıntılarından oluşur. Ahşap masalara göre daha ekonomik oldukları için tercih edilirler.

Mutfak Masası Fiyatları

Mutfak masalarının fiyatları kullanılan malzemeye, üretim aşamasında harcanan emeğe, kullanışlılık özelliklerine ve benzer kriterlere göre değişir. Masanın büyüklüğü, sandalyelerle birlikte takım olarak satılması da fiyatı etkileyecektir.

Alınacak mutfak masasının özellikleri ve büyüklüğü konusunda tam bir karar verildikten sonra piyasa araştırması yapılabilir. Fiyat kalite performansı yüksek ürünler tercih edilerek hem kaliteli bir ürüne sahip olunur hem de aile bütçesine fazla yük gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu