Ev Dekorasyon

Doğru Koltuk Takımı Nasıl Seçilir?

Hayatınızın önemli bir kısmını geçirdiğiniz evinizde, ailenizle birlikte en fazla vakit geçireceğiniz ortamlarda zevklerinize uygun, şık, estetik ve kullanışlı tasarım ürünlerinin yer alması oldukça önemli.  Dekorasyona ortamın insan üzerinde etkisinden, yaşam kalitesini etkilemesine kadar birçok farklı anlamlar yükleyebiliriz. Tabi dekorasyonun da en önemli parçasını mobilyalar, koltuk takımları oluşturmaktadır.

Mobilyalar ortamın güzel veya çirkin görünmesini sağlayabilecek, oturulan ortamların oluşturulması için kullanılan eşyalardır. Peki, hayatımızın büyük bir kısmını geçireceğimiz, oturma odalarının ve salonların en önemli eşyaları olan koltuk takımlarını nasıl seçmeliyiz? Bu yazımızda sizler için bu soruyu yanıtlayacağız. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Koltuk Takımının Kalitesini Test Edin

Koltuk takımları arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken ilk özelliği kalitesidir. Seçeceğiniz koltuk takımı şıklık ve estetik bakımından ne kadar iyi olursa olsun hem kalitesizliğini dışa yansıtacak hem de kısa sürede kullanamayacağız bir hale gelecektir. Koltuk takımlarının kalitesinde koltuk iskeleti, kullanılan sünger ve kumaşı belirleyicidir.

Koltuk Takımının İskeleti

Seçeceğiniz koltuk takımlarının sunta ve kavak gibi dayanıksız maddelerden yapılmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Daha konforlu ve kaliteli koltuk takımları için gürgen, kayın kontra, su kontrası iskeletler tercih edilebilirken, ülkemizde en çok kullanılan masif kayın iskelet de ortalama üzerinde dayanıklığa sahiptir diyebiliriz.

Koltuk Takımı Kumaş Seçimi

Koltuklarınızın kumaşı silindiğinde lekeleri çıkarması, leke tutmaması, silinebilir özelliğe sahip olması açısından oldukça önemlidir. Leke tutmayan bir kumaş türünden söz edemeyeceğimize göre silindiğinde lekeleri kolaylıkla çıkabilen kumaşlardan bahsetmeliyiz.

Seçimlerimizi yaparken kumaşların dayanıklılığı ve güneş ışığına karşı hassaslığı özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Kaliteli ve kullanışlı bir kumaş uzun süre boyunca özelliklerini koruyabilir. Aksi halde koltuk takımınızın rengi solabilir, kolayca yırtılabilir, yüzeyi farklı değişimlere uğrayabilir.

Koltuk takımlarında polyester ve pamuğun dengeli bir şekilde birlikte kullanılmasıyla elde edilen kumaş kalitelidir.  Deri kumaş da oldukça kalitelidir. Ancak maliyeti yüksek olduğu için suni deri tercih edildiğinde koltuk takımlarının kalitesi düşmektedir. Büyük bir bölümü deri, pamuk ve yün olan kumaşlar saten ve polyester gibi kumaşlardan daha kaliteli ve uzun ömürlüdür.

Koltuk Takımında Kullanılan Sünger

Koltukların işlevselliğini koruması, rahatlık sağlaması ve uzun süreli kullanımı için kullanılan sünger oldukça önemlidir.  Koltukta en az 13 cm kalınlığında sünger kullanılmalıdır. Aksi halde belirli bir süreden sonra rahatsızlık hissi meydana getirebilir. Koltuk süngerlerinde zamanla çökme ve deforme gibi problemlerin yaşanmaması için 32 dansitelik süngerler kullanılmalıdır.

Dansite ise sünger yoğunluğunu ifade eder.  Aslında dansite süngerin kalitesini gösterir. Sağlam, kaliteli ve kullanışlı bir koltuk takımı için 32 dansite yeterlidir. Esnekliği yüksek süngerleri tercih ederek kaliteli ürünleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Esnekliği yüksek olan bu süngerlerde (HR) kalite ve konforu hissedebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz koltuk takımları için yumuşak veya sert tercihleri yapabilirsiniz.

Koltuk Renk Seçimi

Koltuk takımı seçiminizi yaparken sezonun trend renklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda oturma odanıza veya salonunuza ve diğer mobilyalarınıza uygun renkleri göz önünde bulundurmalısınız. Evinizdeki koltuk takımınızı kullanacağınız oda veya salonun ışık alma miktarına dikkat etmelisiniz. Koltuk takımı renk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise duvar renkleri. Duvarınızla aynı renkte veya tonlarda koltuk seçimleri yaparsanız hoş bir görünüm ortaya çıkmayacaktır. Duvar renginizle zıt veya nötr renkte koltuk takımı seçimleri yapabilirsiniz.

Koltuk Takımının ve Salonun Ölçüsüne Dikkat Edin

Oda veya salonunuzun ölçülerine uygun olmayan bir koltuk takımı hoş olmayan bir görünüme sebep olabilirken, kullanım açısından da zorluklar meydana getirebilir. Salonunuzda çok fazla yer kaplayacak bir koltuk takımı geçiş alanlarını kısıtlayabilirken, geniş salonunuza küçük gelen bir takım da hoş olmayan bir görüntüye sebebiyet verebilir. Bunun gibi problemlerle karşılaşmamak için koltuk takımınızı kullanacağınız yerin ve odanın ölçüsünü iyi bilmelisiniz. Ölçüm yapmadığınız takdirde göz yanılması yaşayabilirsiniz.

Koltuk Takımının Süspansiyonu

Koltuk takımlarının kalitesinde ve rahatlığında belirleyici olan bir diğer etken de süspansiyondur. Tüm koltuk minderlerinin altında yaylanmasını sağlayan süspansiyon sistemi mevcuttur. Süspansiyonu iyi olan koltuk takımları günlük yaşamda rahatlığı ve kaliteyi uzun ömürlü bir şekilde sağlarken, aksi özelliklere sahip olan takımlar kısa bir süre sonra sert ve çökmüş minderlere oturuyor hissi verebilir.

Hangi Tarz Koltuk Takımı Seçeceğinize Karar Verin

Retro, chester, avangart ve daha birçok tarzları bulunan koltuk modellerinden hangileri arasından seçim yapacağınıza karar vermelisiniz. Seçeceğiniz koltuk tarzının evinizdeki diğer mobilyalarla uyumlu olması çok önemlidir.

Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Alacağınız koltuk takımının fiyatının cebinize uygun olması gerekmektedir. Bütçenize uygun olan en kaliteli ve zevkinize uygun ürünleri göz önünde bulundurmalısınız.

Koltuk Takımını Deneyin

Satın almadan önce koltuk takımını mutlaka deneyin. 10-15 dakika koltukta oturup, bacaklarınızı uzatıp, kitap okuyabilirsiniz.  Bu sayede koltuğun rahat olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu