Ev Dekorasyon

Boş Zamanlarınızı Dekorasyonla Değerlendirin!

Özellikle bu dönemlerde vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyoruz. Çoğu zaman evde olduğumuz için de kendimize rutinlerimiz dışında, evde yapabileceğimiz farklı aktiviteler arıyoruz. Sizlere hem eğlenerek hem de bütçenizi sarsmadan evlerinizde yapabileceğiniz ve mükemmel sonuçlara ulaşabileceğiniz bir öneri sunuyoruz.

Boş zamanlarınızda evlerinizi zevkleriniz doğrultusunda çok daha güzel bir ortama dönüştürmeye ve yenilemeye ne dersiniz? Bu yazımızda boş zamanlarınızı değerlendirerek, evde yapabileceğiniz dekorasyon fikirlerinden bahsedeceğiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Evde Eskimiş Mobilyaları Boyayarak Nasıl Yenileyebilirsiniz?

Değişiklik isteyenlerin, eşyalarına özel anlamlar yükleyerek değiştirmek istemeyenlerin ve hobi olarak eşyaları boyamak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu mobilya boyama güzel bir dekorasyon yenileme yöntemi. Sizde bu yöntemi kullanarak, maliyeti arttırmadan eskimiş eşyalarınızı yepyeni bir hale getirebilirsiniz. Rengini değiştirdiğiniz, farklı detay eklemeleri yaptığınız mobilyalar ile eski eşyalarınız baştan yaratabilirsiniz.

Boyama işlemini gerçekleştirmek için belli bir sıra izlemenizde fayda var. Direkt fırça ile mobilyayı boyarsanız; boya tutmayabilir, yüzeyde pürüzler meydana gelebilir, boya soyulabilir veya kısa bir süre sonra boyada çatlamalar meydana gelebilir. Emeğinizin boşa gitmemesi için yapılması gerekenleri sırayla uygulamanızı öneririz.

Boyama Alanınızı Hazırlayın

Öncelikle kendinize özgürce hareket edebileceğiniz, diğer eşyalara zarar vermeden ve etrafı kirletmeden boyama işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir alan oluşturmanız gerekmektedir. Bu nedenle geniş bir alana plastik branda, eski bir örtü veya çarşafı sererek kullanabilirsiniz. Aksi takdirde diğer eşyalara veya zemine boya sıçradığında onları temizlemek zorunda kalabilirsiniz.

Boyama alnınızın iyice havalandırılan bir alan olmasını öneriyoruz. Boyama işleminizi açık havada da gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak boyamada kullanacağınız tüm malzemeleri boyama alanınızda hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Zımpara kağıdı
 • Astar boyası
 • Mobilya boyası
 • Fırça veya rulo
 • Kağıt bant ve makas
 • Cila veya vernik

Boyama alanınızı oluşturduktan sonra boyamaya karar verdiğiniz mobilyayı getirebilirsiniz.

Mobilyayı Temizleyin

Boyamaya karar verdiğiniz mobilyayı iyice temizleyerek tozunu almalısınız. Bir sonraki işleme geçmeden önce mobilyanızın temizlendiğinden emin olun.

Mobilyayı Zımparalayın

Mobilya boyandıktan sonra yüzeyinde pürüzler meydana gelmemesi, renk dalgalanması olmaması ve boyanın yüzeyde kalıcılığını sağlamak için zımpara gerektirmeyen boya kullanmayacaksanız zımpara yapmanız gerekmektedir. Zımpara kağıdını ahşap mobilyanızın tüm yüzeyine uygulayın. Zımparalamak zor bir iştir fakat zımpara gerektirmeyen boyalardan tercih etmeyecekseniz mobilyanızın uzun ömürlü kullanımı için zımpara yapmanız şarttır.

Zımpara işleminiz sonlandıktan sonra mobilyanızın yüzeyini iyice temizlemelisiniz.

Bu sırada sonraki işleme geçmeden önce mobilyanızı kolayca boyayabilmek adına demonte edebilir, boyanmayacak kısımlara boya bulaşmaması için kağıt bant ile bantlayabilirsiniz.

Daha İyi Bir Mobilya için Astar Boya Uygulayın

Her mobilya için şart olmamakla beraber, rengin daha kalıcı olması için ve uzun ömürlü kullanımı için isterseniz astar uygulayabilirsiniz. Astar uygulanan mobilyalar darbelerde hemen soyulmaz, çatlamaz ve daha kalıcı ve canlı bir renk ortaya koyar.

Astar uyguladıktan sonra mobilyanızı tekrar zımparalayın. Daha sonra boyama işlemi için mobilyanız hazır hale gelecektir.

Mobilyayı Boyayın

Kullanacağınız boya su veya solvent bazlı olabilir. Solvent bazlı boyalar, boyama ve kuruma aşamasında koku yapabilir ve kuruma aşaması uzun sürebilir. Bu yüzden solvent bazlı boyalar tercih edilecekse ortam özellikle havalandırılmalıdır. Su bazlı boyaların kullanımı solvent bazlı boyalara göre daha kolay ve rahattır. Akrilik boyalar mobilya boyama için ideal boyalardır. Seçtiğiniz boyayı mobilya üzerine fırça veya rulo yardımıyla uygulayabilirsiniz. Boya istediğiniz renk tonunu alana kadar bir iki kez uygulayabilirsiniz. Kat kat boyama uygulamalarında kuruma aşaması daha uzun sürebilmektedir. Aynası veya camları olan mobilyalarınızın ayna ve cam kısımlarını bantlamayı unutmayın.

Mobilyanızın boyası tam kurumadan gözünüze çarpan, boyamayı unuttuğunuz kısımlar varsa sadece o kısmı boyamayı veya kurumadan ikinci katı geçmeyi düşünmeyin. Kurumayan boya üzerine iki kat boya yaparsanız çok fazla geç kurumasına neden olabilir, sadece unuttuğunuz kısmı boyarsanız pürüzlü ve rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilirsiniz.

Cila veya Vernik Uygulayın

Boyama işleminden sonra cila veya vernik uygulaması tercihe bağlıdır. Mobilyanız kuruduktan sonra boyanın kalıcılığını arttırmak ve mat veya parlak bir görünümü sağlamak için cila veya vernik uygulayabilirsiniz. Bu şekilde mobilyanız daha uzun bir ömür ve hoş bir görünüm kazanır.

Tüm adımları uygulayarak boyadığınız mobilyanız evinize yepyeni bir görünüm kazandıracak. İlk halinden bile çok daha güzel oldu. Güle güle kullanın.

Farklı Ev Dekorasyon Önerileri

 • Cam parfüm veya su şişelerini renkli iplerle, boncuklarla ve kumaşlarla süsleyerek salonunuzda şık bir vazo haline dönüştürebilirsiniz.
 • Eskimiş bir kapıyı boyayarak ve farklı detaylar ekleyerek şık bir masa veya yatak başlığı haline dönüştürebilirsiniz.
 • Çerçevelerinizin ve aynalarınızın kenarlarını renkli ipler veya ışıltılı boncuklarla süsleyerek salonlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.
 • Masanızın ahşap sandalyelerini önerdiğimiz sıraya uygun olarak, birbirlerinden farklı renklere boyayarak ortama canlılık katabilirsiniz.
 • İz bırakmayan bantları kullanarak duvarlarınızı renklendirebilirsiniz.
 • Eski koltuklarınızın yüzünü yeni kumaşlarla kaplayarak yepyeni bir koltuk takımı oluşturabilir, salonunuza şık bir hava katabilirsiniz.
 • Eskimiş küçük ev aksesuarlarınızı da boyayarak yepyeni ve şık bir hale dönüştürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu