Ev Dekorasyon

Abajur Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evlerin hem dekorasyonunda hem de aydınlatma açısından birçok seçenekler bulunuyor. Abajur modelleri en çok tercih edilen aydınlatma ürünleri arasında yer alıyor. Her dekorasyona uyum gösteren abajurlar kullanım açısından da avizelere göre daha çok faydalı oluyor. Aydınlatma dekorasyonu açısından en çok tercih edilen eşyalar arasında yer alan abajurlar kullanımına da dikkat edilmesi gerekiyor.

Nasıl herhangi bir oda dekore edilirken duvar renkleri ve koltuk modellerine halı desenlerine uygun aksesuar detaylarına önem veriliyorsa abajur seçimi yapılırken de bu detaylara önem verilmesi gerekir. Herhangi bir abajur seçerken başlığının bile PVC olup olmadığına ve temizliğinin kolay olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekiyor. Abajur seçimi nasıl olmalıdır? Sorusunun birçok alternatif cevabı bulunuyor.

Abajur Nedir?

Abajur günümüzde nerdeyse hemen hemen herkesin evinde bulundurduğu eşyalardan birisidir. Abajur ışığı direkt olarak göze temas etmesini engelleyen bir eşyadır. Abajurları bir çok farklı modelleri bulunuyor. Ayrıca abajurları gözlerimizin rahatsız olmasını engellerken aynı zamanda bir süs eşyası olarak da kullanılıyor. Karanlık fobisi olan insanlar için abajur önemli bir yere sahiptir. Çünkü abajurun ışığına en düşük seviyede tutarak rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Abajur Ne İşe Yarar?

Abajur evlerimizin bütün odalarında rahatlıkla kullanıldığı gibi en çok kullanılan odalar ise çocuk odaları ve yatak odaları olmaktadır. Abajur kitap okurken kullanıldığında gözlerin zarar görmesini engelliyor. Abajurlar bazı evlerde gece lambası olarak da kullanılıyor. Abajurları duvarda, masada ve ayaklı olan şekilleri sayesinde alanın hafif aydınlık olmasını sağlıyor.

Abajur Çeşitleri Nelerdir?

Abajurlar genellikle yaymış olduğu ışık şekline göre sınıflandırılıyor. Abajurları iki şekilde sıralayabiliriz.

  • Az ışık saçan abajurlar
  • Çok ışık saçan abajurlar olmak üzere sıralayabiliriz.

Abajurları ayarlanabilir özelliği sayesinde insanlara kullanım kolaylığı sağlıyor. Günümüzde en çok tercih edilen abajur çeşidi ışığı ayarlanabilen abajurdır. Kişiler kendi tercihlerine uygun olarak az veya çok ışık yayan abajurları kullanabilirler. Heroda web sitesinde birçok farklı mobilya çeşitleri olduğu gibi abajur aksesuarları da bulunuyor.

Abajur Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Abajur seçerken renklerinin oturma odası, yatak odası ve aydınlatılacak tüm alanlar içerisinde uyumlu olması olması gerekiyor. Abajurların odak noktası olması için diğer dekorların düzeni de göz önünde bulundurulmalıdır. Mükemmel bir abajur tercih ederken taban ve gölgeli kısımlarına bir çift olarak bakılmasında fayda bulunuyor. Abajurları nasıl göründüğüne yoğunlaşmadan ilk olarak alınacak alanın konumu ayarlanarak alınması gerekir.

Abajur Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Abajurlar sürekli kullanıldığı için ve içinde yer alan ampulün ısısı nedeniyle küçük veya büyük kavrulma izleri ortaya çıkabiliyor. Bu izlerin temizlenme durumları oldukça zor oluyor. Abajur malzemesi sıcaklıktan dolayı ince olmasına ve bakımı yapılmadığı durumlarda kılıfı zarar görebiliyor. Evlerde kullanılan dikişli, parşömen, plastik cam elyaf ve portatif balonlu abajurlar dikkatli bir şekilde temizlenebilirler.

Dikişli Abajurların Temizliği

Dikişli ve kumaş kaplamalı abajurları kadınlar evde kolay bir şekilde yıkayabilirler. Yıkama sırasında abajurları ılık deterjan köpüğünde gezdirilerek yıkanması gerekiyor. Akan suyun altında durulanarak fazla kalan su ise havlu yardımı ile emdirilip hızlı bir şekilde kurutulması gerekiyor. Abajurlar yıkanırken yapışkan olan kenarların suyla temas etmemesi gerekir. Çünkü yapışkan kenarlar suya dayanıklı olmadığı için özelliğinin kaybedilmesine neden olabiliyor. Yapışkan yerleri suyla temizlemek yerine giysi fırçası ile tozunun alması daha faydalı olur.

Parşömen Abajurların Temizliği

Parşömen abajurlar hassas oldukları için tozunun sık sık alınması gerekiyor. Bazen bez nemlendirilip temizlenme işi yapılabilir. Parşömen abajur temizliği yapılırken gazete kağıdı üzerinde yapılması etrafının da kirlenmesinin önüne geçilir.

Plastik Ve Cam Elyaf Abajurların Temizliği

Eğer evde kullandığımız abajurunuz plastik veya cam elyaftan yapılmış ise o zaman abajuru sıcak ve deterjanlı suyla kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra iyice durulayıp kurutulması gerekiyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra silikon bir balmumu spreyi ile güzel bir şekilde nemlendirilmiş bir bezle ovalayıp temizleyebilirsiniz.

Portatif Balonlu Abajurların Temizliği

Evde kullanmış olduğunuz abajur portatif balonlu veya pandantif şekilli ise bu tür abajurları kesinlikle suyla ıslatmamanız gerekiyor. Abajurları ilk önce eski bir çarşafla üzerindeki tozu alınması gerekir. Bu işlemden sonra abajurun üzerine toz kola veya talk pudrası serpilmesi gerekiyor. Abajurun katlandığı şekilde ve gevşek bir durumda çarşafa sarılı 24 saate kadar bekletilebilir.

Abajur Almanın Kolay ve Güvenli Adresi

Heroda web sitesinde birçok farklı tarzda çeşitli abajur modelleri bulunuyor. Klasik yapıdan tutun her türlü dekorasyon uyumlu olan abajur modellerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Web sitesinde hasır, spor ve cam olmak üzere birden fazla tarza sahip abajur modellerini ihtiyacınız doğrultusunda sipariş verebilirsiniz. Günümüzde masaüstü modelleri olarak bilinse de ayaklı modelleri bulunan abajurlar da trend konuma gelmişlerdir. Bütçeyi sarsmayacak uygun fiyat aralıklarıyla her türlü abajur modelinin satışı her oda web sitesinde üzerinden sunuluyor.

Heroda İle Nasıl İş Ortağı Olunur?

İnsanları günlük hayatında yaşamlarını kolaylaştıran mobilya dekoratif ürünlerini Heroda web sitesinde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi ev dekorasyonunda kullanılan ürünlerin de göze hitap etmesi gerekiyor. Heroda web sitesinden sipariş verilen ürünleri firma tarafından ücretsiz bir şekilde kurulum desteği sunuyor.

Ayrıca web sitesinde üye olmanız durumunda birçok avantajdan da yararlanabilirsiniz. Ürünleri Türkiye’de satışını yaparak kazanç sağlama imkanınız da bulunuyor. Bu imkanlardan yararlanmak için Heroda web sitesine giriş yaparak başlayabilirsiniz. Web sitesinde yer alan kusursuz mobilya seçeneklerini inceleyip sipariş de verebilirsiniz. Heroda web sitesinde yer alan mobilyalar sayesinde evlerinizde ve iş yerlerimizde hayatımıza konfor ile beraber estetikte katıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu